Asi není s žádným podivem, že o refinancování stávajícího úvěru má každoročně zájem několik tisíc Čechů. Jedná se o poměrně nový produkt bankovních i nebankovních poskytovatelů, který si však velmi rychle získal na oblíbenosti. Hlavním cílem refinancování hypotéky je najít ještě před vypršením fixace výhodnější podmínky v čele s nižší úrokovou sazbou dalších poskytovatelů a následně ušetřit. Jak tedy vlastně takové refinancování funguje, na co si dát pozor a jak se liší refinancování a konsolidace úvěrů?
Proč je pro refinancování tolik důležitá doba fixace?
Refinancování stávajícího úvěru je výhodné jen za určitých podmínek. Důležitou roli zde hraje doba fixace. Zatímco v období, které je pevně svázáno fixací, je krajně refinancování krajně nevýhodné, po vypršení této lhůty může žadatel přestupem k jinému úvěrovému poskytovateli výrazně ušetřit, případně získat výhodnější podmínky. V době fixace je předčasné splacení mnohdy spjato s vysokými sankčními poplatky, které ve výsledku můžou výhody z nového úvěru převýšit. Doba fixace je u jednotlivých úvěrových poskytovatelů rozdílná, někde může trvat 5, jinde klidně 10 let. Vždy záleží na předem smluvených podmínkách mezi poskytovatelem a klientem.
Dlužníkovi jsou nejpozději tři měsíce před vypršením doby, která je svázána fixací, poslány nové podmínky na další období. Pokud dlužník novou nabídku akceptuje, v zásadě se pro něj nic nemění a i nadále splácí úvěr stávajícímu věřiteli. V opačném případě je ten pravý čas na refinancování hypotéky.
Jaký je rozdíl mezi refinancováním a konsolidací půjček?
V principu se jedná o ten samí postup. Konsolidace je však primárně určena ke sloučení několika úvěrů v jeden za docílení výhodnějších podmínek pro dlužníka. Z konsolidace plyne i nutnost splácet pouze jednomu věřiteli, což je pro mnohé věřitele daleko pohodlnější.