Co je to vrtačka, ví už i malé děti, v domácnostech to bývá jedno z nejběžnějších a nejpopulárnějších elektrických nářadí. Dokonce i starší, odrostlé děti školou povinné dovedou samy upnout vrták do sklíčidla a vyvrtat otvor zejména v dřevěných deskách, které nevyžadují tolik fyzické síly a obratnosti. Vrtání otvorů patří k nejjednodušším strojírenským operacím a celkem bez problémů si s vrtačkou dovedou poradit i lidé technicky nepříliš zdatní.
Vyvrtaný otvor vrtákem je však poměrně nepřesný, nemívá dokonalý kruhový tvar a jeho povrch není natolik hladký, že by jej bylo možno využít pro spojování náročnějších součástí. Obvykle s tím vystačíte pouze na šroub s maticí, které otvorem provléknete a dvě součásti spojíte tímto způsobem. Jestliže chcete zhotovit velmi přesný otvor, musíte po předvrtání vrtákem nasadit ještě jeden nebo dva další nástroje.
Následuje výhrubník – výhrubník je speciální nástroj, který upřesní tvarovou i rozměrovou odchylku otvoru a ten lze pak využít pro přesnější spojovací součásti. Výhrubníky jsou vícebřité nástroje a setkáte se s nimi zejména v běžné strojírenské praxi a v některých drobných provozech, v údržbě a v zámečnických dílnách.
Stavitelný výstružník – jestliže požadujete opravdu velice přesné otvory a aby jakost povrchu byla co nejvyšší, výhrubník samotný na to nestačí a je nutné sáhnout po výstružníku stavitelném. Toto jsou speciální nástroje ve strojírenské výrobě určené pro nejvíce namáhané a zatěžované spoje, kde je přesnost zhotovených dílů základem úspěchu. Bez výstružníků se neobejde například automobilový a letecký průmysl, kde se zhotovují vačkové hřídele a písty do leteckých a automobilových motorů, zapotřebí jsou při výrobě turbín a kompresorů, dílů pro výrobu kolejových vozidel, stavebních strojů a koneckonců i samotných strojírenských zařízení.