Internet je nejen mÃstem, kde hledáme informace, ale také tÃm, kde se bavÃme s ostatnÃmi lidmi, aÅ¥ už v chatu, diskusnÃch fórech nebo komentářÃch k pÅ™ÃspÄ›vkům na sociálnÃch sÃtÃch Äi webových stránkách. A je jasné, že i zde bychom mÄ›li zachovávat urÄitou mÃru civility a sluÅ¡ného chovánÃ. Je vÅ¡ak pravdou, že způsob konverzace, který je akceptovaný na internetu, se liÅ¡Ã od toho osobnÃho. Dokonce se pro nÄ›j vžil zvláštnà termÃn, netiketa. ProÄ je ale důležité ji dodržovat?
Â
Â
V prvnà řadÄ› je potÅ™eba pÅ™iznat, že mnoho z nás je za klávesnicà mnohem odvážnÄ›jÅ¡Ã, než kdybychom s danou osobou mluvili tvářà v tvář. Máme zkrátka pÅ™edstavu, že nás chránà anonymita internetu, a v urÄitém ohledu je to také pravda. Ani ta vÅ¡ak nenà tak dokonalá, jak by si jeden mohl myslet. VÄ›tÅ¡ina z nás totiž napÅ™Ãklad na sociálnÃch sÃtÃch zveÅ™ejňuje informace, ze kterých toho lze poznat mnohem vÃce, než by se mohlo zdát. Nejsme tedy tak anonymnÃ, jak bychom si mohli myslet.
Â
Dále je tu fakt, že nikdy nevÃme, kdo je na druhé stranÄ› monitoru, a kdy jej budeme potÅ™ebovat. Také se snadno může stát, že se bude jednat o dÃtÄ›. JistÄ›, pÅ™Ãstup na sociálnà sÃtÄ› má vÄ›kový limit, ten vÅ¡ak nenà nijak ověřován a potvrdit, že vám je vÃce než 13 let může každý. Dokonce je to celkem běžnÄ› akceptováno. Je tedy potÅ™eba zamyslet se, zda byste chtÄ›li, aby nÄ›kdo tÃmto způsobem mluvil s vaÅ¡imi dÄ›tmi.
Â
Â
Je samozÅ™ejmÄ› pravdou, že mnozà lidé o tomto nemajà pÅ™ÃliÅ¡ ponÄ›tÃ, a Äasto se snažà naroubovat sem klasický standard. Typickým pÅ™Ãkladem může být tykánÃ/vykánÃ. ZatÃmco v běžném životÄ› je sluÅ¡né si vykat, dokud ten výše postavený nenabÃdne tykánÃ, na internetu je tomu jinak. Zde si tykajà vÅ¡ichni, což zvláštÄ› starÅ¡Ã generaci mate, neboÅ¥ majà pocit, že jim ten druhý neprokazuje dostatek úcty. Nenà tomu vÅ¡ak tak, jde pouze o zvyklost internetu, danou právÄ› jeho anonymitou. A pokud se chcete pokojnÄ› úÄastnit nÄ›jaké diskuse, je rozhodnÄ› vhodné tato pravidla dodržovat.