Proč bydlet na venkově a nechat město za zády
Město nepotřebujete ke své práci – existují lokality, které se nachází v blízkosti dálničních tahů nebo silnic první třídy, a odtud jste ve městě třeba za půl hodiny autem, i když je od vás vzdálené padesát kilometrů. Pokud potřebujete mít město kvůli zaměstnání takto blízko, vyhledávejte lokality pro bydlení v tomto okruhu. Takových měst je celá řada a nemusí to být zrovna Praha, dobrou práci jistě seženete i v Českých Budějovicích, v Plzni, v Berouně, v Kladně nebo v Táboře a bydlet můžete v lesích v rekreační lokalitě.
Rekreační oblasti – když se řekne bydlení na venkově, nemusíte mít za zády kravín a silážní jámy, bydlení můžete situovat i do mobilní dřevostavby, kterou umístíte i bez stavebního povolení na rekreačním chatovém pozemku. Vystačíte tu s přípojkou elektřiny a s vlastní studnou, a pokud se nezdráháte vytápět dům dřevem v krbu, co víc vám tu bude scházet? Snad jen vhodná partnerka, která s vámi sdílí váš životní styl.
Dřevostavby – výhodou mobilních dřevěných domů je, že některé z nich jsou certifikované jako úsporné domy s energetickým štítkem B, což je druhá nejvyšší třída mezi všemi kategoriemi z hlediska nákladů na vytápění. Mobilní domy bývají kompletně zařízené a mnohé z nich se vyznačují až luxusním vzhledem a spíše připomínají přízemní bungalovy, než mobilheimy. Nevyžadují vysoké náklady na údržbu a jejich dlouhá životnost je jedním z důvodů, proč je o ně mezi lidmi velký zájem. A možná, že i větší, než o předražené městské byty.
Příroda – doposud jsme zde hovořili o úsporách a nákladech na bydlení, ale nesmíme také opomíjet ten zásadní rozdíl mezi pobytem ve městě a rekreační lokalitou, a tím je ovzduší, ionizovaný vzduch (záporné ionty), ticho a klid, zeleň, ptáci, lesy, louky, řeky, přehrady, rybníky, zkrátka vše, co ve městě nenajdete. A pochopitelně i vlastní zahrada, okrasná či užitková.