Proč nespíme?
Pokud čekáte miminko, pravděpodobně tak trochu počítáte s tím, že se nějaký čas nevyspíte. Můžete být mile překvapeni, když je vaše miminko vzorné a budí se jen minimálně. A vy se vyspíte. Pravdou je, že tak tvrdě, jako jste spali dřív, už asi nikdy spát nebudete, protože uslyšíte každý šustot. A pokud nemáte to štěstí, vaše miminko moc nespí. Pár týdnů se to dá vydržet, měsíce už jsou horší, a když se vaše dítko budí několikrát za noc ještě ve dvou letech, už jste vyčerpaná.
Možná vás zachvátil stres a úzkost. I to bývá důvodem nespavosti nebo nekvalitního spánku. A další možností je nemoc. Některé nemoci mají nespavost jako sekundární projev a my to ani nevíme. Například u onemocnění covid-19 bývá stav „zapomenutí spát“ častý i několik měsíců po vyléčení. Co s tím můžeme udělat?
Rituály před spaním
Pokud máte děti, večery probíhají podobně. Večeře, koupání, vyčistit zuby, přečíst pohádku a spát. Děti se naučí orientovat v čase, vědí, co bude následovat a kdy je na řadě spánek. Někdy také nemůžou usnout jako my dospělí, protože zažili spoustu věcí během dne, ale tyto malé rituály jim pomáhají k usínání. Zkuste se i vy na spánek připravit. Dejte si vanu, přečtěte si knížku, a pak zhasnout a spát. Před spaním byste neměli koukat na televizi ani do mobilu, abyste zbytečně mozek nezatěžovali. A důležité je i prostředí, kde spíte.
Místo vhodné pro spánek
Ložnice by měla být před usínáním vyvětraná a mělo by v ní být chladněji, než například v obývacím pokoji. Barvy by měly být jemné, ne příliš křiklavé a agresivní.
Samozřejmě záleží i na kvalitě matrace či postele. V žádném případě by v ložnici neměly být hodiny, akorát člověka znervózňují. A pokud vám ráno vadí světlo z venku, pořiďte si rolety na noc a den MK-rolety. Fungují skvěle proti světlu a tlumí i hluk z ulice. Akorát si dejte pozor, ať nezaspíte. Přeji vám kvalitní spánek.