Jaká bude letos zima, mrazivá nebo teplá? Každopádně vám, lidem, kteří se doma v teple zachumlají do peřin, to může být jedno, ale co ptáci? Budou mít dostatek potravy? Budou si ji moci opatřit ještě před tím, než udeří mrazy? A budou mít možnost zobat i tehdy, kdy krajinu zasype sníh? Tyto otázky byste si měli klást i vy, my si je klademe a chystáme na zimu pro ptactvo dostatek krmiva.
Krmit ptactvo lze buď krmnou směsí pro divoce žijící ptáky, anebo slunečnicovými semeny, která jsou dostatečně vydatnou zásobou proteinů, sacharidů i tuku. Ideální je pořídit jim obojí, a tyto zásoby doplnit kvalitními lojovými koulemi. Slovo „kvalitní“ je zde zcela namístě, musíte totiž sledovat čistě přírodní složení výrobků, aby nešlo o chemický koktejl, který ptákům spíše ublíží.
Krmivo si na zimu rozdělte do dílčích částí
Krmiva pro ptactvo je výhodné kupovat ve velkém balení, např. ideální je dvacetikilový pytel krmné směsi a desetikilový pytel slunečnice, v závislosti na velikosti vašeho krmítka. Výhodou je, že vám nezkrmená směs vydrží i do příští zimní sezóny, anebo s ní můžete ptáky krmit po celý rok, protože ptákům v přírodě ubývá přirozené potravy díky příliš intenzivní jednostranné zemědělské výrobě (pěstování technické řepky ve velkém apod.)
Jakmile máte nakoupené velké balení krmiv, je rozumné z pytlů odsypat do menších, praktičtějších sáčků, nejlépe do zip sáčků s uzavíracím jezdcem. Připravíte si tak krmivo předem na celou sezónu, do sáčků je vidět, protože jsou transparentní, takže máte přehled, co se v nich nachází, a nemusíte se pak nosit s těžkým pytlem sem a tam. Sáčky uložíte např. v kuchyni nebo kdekoli jinde, kde je pokojová teplota, a nejlepší je sáčky umístit mimo dosah slunečního světla. Krmiva by neměla být vystavena v průběhu dlouhodobého skladování mrazu a také vyšší vlhkosti nebo vodě, což snadno zajistíte právě sáčkem na zip, který uvnitř obsah hermeticky uzavře a chrání jej před vnějšími vlivy.